Türk İşaret Dili Kursu

işaret dili
1,000.00₺ 800.00₺
77 öğrencileri

Türk İşaret Dili Kursu Son Başvuru İçin Kalan Süre:

[wpcdt-countdown id=”2943″]

Türk İşaret Dili Kursu

İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken kullandıkları dile işaret dili denir. Kendilerine özgü birim ve kuralları olan ve konuşulan dillerden bağımsız bir dizgedir. Türk İşaret Dili kursu ile işitme engelli vatandaşların sıkıntılarına çözüm olmaktadır.

El hareketler ve mimiklerle kullanılan bu dilde işitme engelliler aynı zamanda ağızlarını da oynatırlar.İşaret dilinin de kendi içinde bir gramer yapısı vardır. Türk işaret dili kursu ile bu dilin gramerini, alfabesini, beden dilini, el işaretlerini öğrenmeye ve çok küçük yaşlarda bu durumu yaşayan bireylere onlara has olan işaret dilini öğretip, toplumdan koparılmadan iletişim kurmalarına yardımcı olmak için onların dilinde konuşmak umut verici ve onları hayata bağlayıcı bir olgudur.

Kursun Amacı

Kurs programı, işitme yetersizliği ile dil ve konuşma yetersizliği olan bireylerin kişisel ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla konuşma dilinden farklı olan fakat belli bir sistem içinde el ve vücut hareketleriyle mimiklerin kullanıldığı görsel bir dildir. Gelişen teknolojiye ve uzun süren uygulamalara göre işitme yetersizliği olan bireylerin eğitiminde bireysel özelliklerin ve bireysel ihtiyaçların belirleyici olması gerekmektedir.

Kursun İstihdam Alanları

Kurs sonunda alacağınız Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İşaret Dili Sertifikası ile

  • Aile Ve Sosyal politikalar Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı gibi, kamu kurumlarının açmış olduğu ilgili bölümlerde
  • Özel kurumlarda

Kursun Kazanımları

Programın sonunda mesleğe yönelik olarak kursiyerler;

  • Mesleğin ait olduğu alandaki temel bilgi ve becerileri kazanabilecektir.
  • Alanın gerektirdiği temel yeterliliklere sahip olabilecektir.
  • Mesleğin gerektirdiği işleri yapabilecektir.
  • Öğrenci merkezli daha aktif ve kendi hızına göre öğrenme olanağı tanıyan kazanımlara sahip olabilecektir.
  • Türk işaret dilindeki harfleri ve işaretleri öğrenerek doğru uygulama yapabilecektir.

Kursa Kimler Katılabilir ?

Kursun katılımcısı olabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak yeterlidir. Küçük yaş grupları için ( 18 yaş altı ) özel ders yapılmakta ve sertifikasyon yapılmaktadır.

Kursun Süresi

Kurs süresi toplam 120 saattir.

Türk İşaret Dili Kursu Sertifikası

Katılacağınız kurs bitirme sınavından sonra alacağınız belge Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi olduğu için tüm Türkiye’de ve ömür boyu geçerlidir. Merkezimizde yaptığımız bitirme sınavında başarılı olan kursiyerlere sertifika teslimimiz 10 iş gününü aşmamaktadır. Özel kurumların ve devlet kurumlarının kabul etmesi zorunludur. Ayrıca yurt dışında da geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurt dışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz araçlığı ile gerekli tüm işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Kursa Kayıt Yaptırıldığında Uzaktan Eğitim Sisteminin Kullanılması için

Sistemin Kullanılması İçin Kullanım Kılavuzunu Buradan İndirebilirsiniz.