SSS

aile danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Bu yazımızda Aile Danışmanlığı hakkında bilgi vereceğiz. Bu makalede aile danışmanı, bu iş için gerekli sertifika hakkında bilgi vereceğiz.

Aile Danışmanı

Aile danışmanı; bireylerin ilişkilerini, aile sistemlerini incelemek, değerlendirmek ve sorunların çözümüne ulaşmak için yeterli teknik bilgi ve stratejilere sahip hizmet sunma becerisi olan bireydir. Aile danışmanı psiko-sosyal analiz yapabilme, aile sistemi içerisinde meydana gelen sorunları yapıcı bir şekilde ele alabilme ve çeşitli çözüm stratejileri sunabilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Bu bireyler aynı zamanda; anket yapma, yüz yüze görüşme, gözlem yapma gibi yollarla aile sistemi içerisinde bulunan bireylerin psiko-sosyal yaşantısına hakim olmalıdır. Aile danışmanları ebeveynlerin boşanma süreçlerinde çocukların aile yaşantısı ve psikolojilerini göz ardı etmeden; velayet davalarında karar verilmesi aşamasında gözlem ve değerlendirme yapma yeteneğine sahip kişilerdir.

Bireyler arasında duygu çatışmalarından ortaya çıkan psikolojik bunalımları en aza indirgeyerek yine bu bireylerin sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmelerine ve çevreleriyle daha sağlıklı ilişkiler kurarak kendilerini ifade etmelerinde onlara kılavuzluk eden bireylerdir. Aile danışmanları sadece aile sitemi içerinde yer alan bireyleri konu almayıp onların; iletişim, huzurlu hissetmeleri daha sakin ve yapıcı hale gelerek insanların analiz etme yönlerinin ortaya çıkmasına da sebebiyet veren kişilerdir.

Aile Danışmanlığı Kurs Sertifikası

Aile danışmanlığı kursu programın toplam eğitim süresi 464 saat olarak düzenlenmiştir. Bu eğitimin içeriği 300 saat olup;  teorik ders, yüz otuz iki saat uygulama, otuz iki saat süpervizyon eğitimleri, video eğitimleri ve dokümanlar şeklinde düzenlenecektir. Eğitim programı sonunda katılacağınız kurs tamamlama sınavında başarılı olunduğu takdirde almaya hak kazandığınız sertifika Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğu için, Türkiye’nin her yerinde geçerli olup size iş bulabilme imkanı sunacaktır.

Aile danışmanlığı kurs eğitim programı sonucunda belge almaya hak kazanan kursiyerlerimize sertifikaları 10 iş gününü geçmemek suretiyle teslim edilecektir. Ayrıca kursumuz bünyesinde bulunan kurs sertifikalarının yurt dışında da geçerliliği bulunmaktadır. Aile danışmanlığı kursları birden fazla eğitim kurumlarında verilmektedir.

Bu uzaktan eğitim programımızın amacı kısa yoldan uzmanlık kazananın yolunu açarak ve hiçbir sınırlama getirilmeden;  her yerde kullanılma imkanı sağlayan belge niteliğini ilgili şartları taşıyan bütün kişilerin sahip olması için çalışıyoruz. Ankara Mesleki Eğitim Kurumları olarak aile danışmanlığı programının sertifikası sayesinde devlet veya özel kliniklerde çalışma imkanı ile birlikte kendi kliniğinizde çalışma imkanı bulabileceksiniz.