Haberler / Duyurular

sırt ağrısı ve masaj

Sırt Ağrısı ve Masaj

Sırt Ağrılarınızı Masaj İle Yenin…

Günümüzün en büyük problemlerinden biri de dayanılmaz sırt ağrıları. Peki neden? Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre sırt ağrılarının başlıca nedenleri; çalışma saatleri içinde yanlış oturma pozisyonları, düzenli spor yapmamak, duruş bozuklukları ve daha birçok neden gösterilmektedir. Peki bu sırt ağrılarının insan yaşantısına etkileri nelerdir? Motivasyon ve çalışma da performans düşüklüğü, sabahları ağrılar ile uyanmak ve daha bir sürü etki. Bu ağrılardan kurtulmanın en kolay ve etkili yolu ise masaj. Sırt ağrısı ve masaj mükemmel bir ikili diyebiliriz. Gelin hep beraber masaj ile ağrıların üstesinden gelmenin yollarına bir göz atalım.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi duruş bozuklukları, bedensel yorgunluklar, düzenli spor yapmamak gibi nedenlerle sırt ağrısı görülmektedir. Genellikle boyun ile kuyruk sokumu arasında görülür.

Ağrıların çok fazla şiddetlenmesi ve artık size hareket kabiliyeti vermemesi günlük yaşantınızda sizi oldukça sıkıntıya sokabilir. Bunun önüne geçilmesi için masaj bir seçenek olabilmektedir. Fakat her zaman da masaj çözüm olmayabilir. Masaj yaptırmadan önce bu konuda uzman bir kişi tarafında muayene edilip durumun anlaşılması gerekmektedir. Çünkü bazı omurgasal sıkıntılarda masaj yapılması daha kötü sıkıntılara neden olabilmektedir.

Peki Hangi Masaj Yöntemini Kullanmalı?

Masaj yönteminin en yararlısı el ile yapılan masajdır. Ağrıların üstüne baskı uygulanarak kan dolaşımı hızlandırılıp ağrı bölgesinin oksijen miktarı çoğalacaktır. Böylece o bölgede oluşan atıklar ve ağrılar vücuttan atılarak rahatlamanız sağlanacaktır.

Masaja başlamadan önce eğer çok fazla ağrı hissi varsa bu bölgelere sıcak su torbaları yada havlu ile yumuşatma işlemi uygulanır. Böylece masaj yapma işlemi de kolaylaşmış olacaktır. Masaj için badem yağı ve susam yağı kullanılabilir.

Sırt ağrısı ve masaj çok iyi bir ikili olsa da çok önemli bir konu olarak şunu da tekrardan hatırlatalım ki her ağrıya masaj yapılmamalıdır. Bunlardan bazıları ise omurga kayması, tümör oluşumu gibi durumlarda masaj yapmak o bölgeye oldukça fazla zarar verecektir.