SSS

aile danışmanlığı sertifikası

Aile Danışmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Bu yazımız da sizlerle en çok kafalarda soru işareti yaratan konu olan Aile Danışmanlığı Sertifikası ne işe yarar? ve sertifika programına  katılma şartları nedir gibi sorulara cevap arayacağız.

Öncelikle Aile Danışmanlığı Sertifikası nedir? sorusunu cevaplandıralım.

Aile Danışmanlığı Kurs Sertifikası

Aile danışmanlığı kursu programın toplam eğitim süresi 464 saat olarak düzenlenmiştir. Bu eğitimin içeriği 300 saat olup;  teorik ders, yüz otuz iki saat uygulama, otuz iki saat süpervizyon eğitimleri, video eğitimleri ve dokümanlar şeklinde düzenlenecektir. Eğitim programı sonunda katılacağınız kurs tamamlama sınavında başarılı olunduğu takdirde almaya hak kazandığınız sertifika Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğu için, Türkiye’nin her yerinde geçerli olup size iş bulabilme imkanı sunacaktır.

Aile danışmanlığı kurs eğitim programı sonucunda belge almaya hak kazanan kursiyerlerimize sertifikaları 10 iş gününü geçmemek suretiyle teslim edilecektir. Ayrıca kursumuz bünyesinde bulunan kurs sertifikalarının yurt dışında da geçerliliği bulunmaktadır. Aile danışmanlığı kursları birden fazla eğitim kurumlarında verilmektedir.

Bu uzaktan eğitim programımızın amacı kısa yoldan uzmanlık kazananın yolunu açarak ve hiçbir sınırlama getirilmeden;  her yerde kullanılma imkanı sağlayan belge niteliğini ilgili şartları taşıyan bütün kişilerin sahip olması için çalışıyoruz. Ankara Mesleki Eğitim Kurumları olarak aile danışmanlığı programının sertifikası sayesinde devlet veya özel kliniklerde çalışma imkanı ile birlikte kendi kliniğinizde çalışma imkanı bulabileceksiniz.

Şimdi ise Sertifika Programına katılım şartlarına bakalım.

Sertifika Programına Katılmak İçin Gerekli Şartlar

Psikoloji, sosyoloji, tıp, hemşirelik, sosyal hizmet ve çocuk gelişimi alanlarından herhangi birinde en az lisans düzeyinde eğitim programını tamamlamış olan kişiler haline gelirler. Aile danışmanlığı mesleğinin gerektirdiği iş ve yeterlilikleri yerine getirecek teknik donanıma sahip olan kişiler bu sertifikayı alma hakkına sahip olurlar. Aile danışmanlığı eğitim programlarına ne yazık  ki herhangi bir lisans düzeyi programından mezun olan kişiler başvuramamaktadırlar. Analitik düşünme yeteneğine sahip kişiler, sorunlara çözüm odaklı yaklaşımda stratejik yol bulanlar, aile sistemi içerisinde yer olan bütün bireylerin kendi aralarındaki ilişkilerini ve çevreleriyle olan ilişkilerini gözlem yaparak çözüm üretebilen aynı zamanda aile danışmanlığı eğitimi alan kişilerin yukarıda belirtilen özellikler dışında disiplinli, sabırlı kişiler olmalıdırlar ki etkili çözümlerle insan hayatına dokunarak onlara destek olma   potansiyeline sahip bireyler halini alsınlar. Bu özelliklere sahip ve  lisans programlarından belirtilen alanlarda mezun olan kişiler bundan yararlanabilmektedir.